100 aastat Eesti ja Ungari diplomaatilisi suhteid

24.veebruaril tähistavad Eesti ja Ungari saja aasta möödumist päevast, mil Ungari tunnustas Eesti Vabariiki de jure, mis pani aluse ametlikule diplomaatilisele suhtlusele.

Eesti saatkond Budapestis tähistab 100 aasta möödumist diplomaatiliste suhete sõlmimisest erinevate ettevõtmistega terve aasta jooksul. Kavas on korraldada ajalookonverents, istutada puu Budapesti Euroopa parki, anda välja mälestuste kogumik, korraldada Eesti-teemaline joonistusvõistlus Ungari lastele.

Ungari saatkond Eestis avas 22. veebruaril Eesti Rahvusraamatukogus diplomaatiliste suhete aastapäevaks näituse „Väikesed riigid ajahoovuses“.

Ametlikud kontaktid Eesti ja Ungari vahel tekkisid 1921. aasta alguses, kui Eestist sai kokkusaamispaik Nõukogude Venemaa ja Ungari esindajatele, kes pidasid läbirääkimisi sõjavangide ja -põgenike kojupääsemise üle. Juba varsti pärast Ungari delegatsiooni saabumist Eestisse tuli ka nende de facto ning 24. veebruaril 1921 de jure tunnustus. Ungari delegatsiooni juhtis läbirääkimistel Mihály Jungerth, kellest sai varsti Ungari ametlik esindaja Eestis ning 1923. aastal ka esimene suursaadik.

1991. aastal tunnustas Ungari valitsus taastatud Eesti Vabariigi iseseisvust kolmanda riigina (pärast Islandit ja Leedut).

Täpsemalt saad Eesti ja Ungari suhete ajalooga tutvuda siin:

Eesti ja Ungari diplomaatiliste suhete ajajoon.