Eesti kodaniku pass ja isikutunnistus

Välismaal saab uut passi ja/või ID-kaarti taotleda kolmel moel:

 • e-taotluskeskkonnas
 • posti teel
 • välisesinduses kohapeal

Millal pean reisidokumentide tellimiseks aja broneerima ja tulema isiklikult Eesti saatkonda?

 • Kui vajate uut passi ja vana enam ei kehti või politsei sõnul tuleb sõrmejäljed uuesti anda
 • Kui laps vajab uut passi ja on vahepeal saanud 12 aastat vanaks
 • Kui peate dokumendi kättesaamiseks tegema volikirja kellelegi teisele. Vastav avaldus tuleb esitada koos taotlusega (pdf).  Tagantjärele ei ole võimalik teist isikut volitada.

Taotlemine e-taotluskeskkonnas

Kõige mugavam ja soodsam on tellida uued dokumendid Politsei- ja Piirivalveameti (edaspidi PPA) e-taotluskeskkonna iseteeninduses. Iseteenindusse saab siseneda ID-kaardi, mobiil-ID või smart-ID abil. Tellida saab nii passi kui ID-kaarti.

Kui iseteenindusse sisse logides tuleb teade, et taotleja peab andma sõrmejäljed, saab seda teha PPA teenindustes ja Eesti välisesindustes. Kui sõrmejäljed on antud, saab jätkata passi taotlemist iseteeninduses.

Taotlemine posti teel

Dokumente saab posti teel taotleda ainult siis, kui sõrmejälgede andmisest on möödas vähem kui kuus aastat. Erandina ei pea alates 01.09.2023 ID-kaardi taotlemisel 70-aastased ja vanemad enam sõrmejälgi andma, kui nad on varasemalt dokumentide taotlemisel juba sõrmejälgi andnud.

Korrektselt täidetud taotlus ja riigilõivu tasumist kinnitav kviitung tuleb saata tavapostiga Eestisse:

TAOTLUS
Politsei- ja Piirivalveamet
Pärnu mnt 139
Tallinn 15060
Estonia

Lisaks taotlusele tuleb saata digitaalne dokumendifoto e-posti teel aadressile [email protected].

Enne taotluse postitamist soovitame tutvuda PPA kodulehel taotlusankeedi täitmise juhendiga.

Taotlemine Eesti saatkonnas Budapestis

Isiklikult tuleb saatkonnas dokumenti taotleda, kui ei ole võimalik taotlust esitada e-taotluskeskkonnas või posti teel. Passi ja/või ID-kaardi taotlemiseks saatkonnas tuleb eelnevalt broneerida aeg telefoni teel +36 1 354 2570 või e-maili teel: [email protected].

Taotluse saab täita saatkonnas koha peal. Soovi korral võite taotluse kodus täita, printida ja allkirjastada ning kaasa võtta.

Saatkonnas saab riigilõivu tasuda ainult pangakaardiga. Sularaha vastu ei võeta. Kui riigilõiv on tasutud ülekandega, tuleb kaasa võtta riigilõivu tasumist kinnitav kviitung.

Digitaalne dokumendifoto tuleb saata e-posti teel aadressile [email protected].

NB! Saatkonnas ei ole võimalik dokumendifotot teha.

Passi ja/või ID-kaardi kättesaamise volitus

Passi ja/või ID-kaardi kättesaamiseks saab soovi korral volitada teist inimest. Seda saab teha vaid juhul, kui volitus esitatakse koos taotlusega saatkonnas või PPA teeninduses kohapeal.

Volitatud inimene peab dokumendi kättesaamisel esitama enda kehtiva Eesti isikut tõendava dokumendi ja kaasas peab olema ka taotleja vana pass ja/või ID-kaart. Kui üle 15-aastase lapse passile soovib järele minna lapsevanem, siis peab laps tegema koos taotlusega välisesinduses kohapeal selleks vanemale volituse.

Volitust dokumendi väljastamiseks volitatud isikule ei ole võimalik esitada juhul, kui dokumenti (olenemata liigist) taotletakse posti, e-posti teel või e-taotluskeskkonnas.

Volitatud esindaja tohib olla vaid isik, kellel on kehtiv Eesti isikut tõendav dokument (pass, ID kaart, Euroopa Liidu liikmesriigi eID).

Passi kättesaamine välismaal kulleriga

Välisriigis viibides on võimalik pass kätte saada kulleriga. Kulleriga kättesaamise võimaluse saad valida passi taotlemisel ning kui passi väljaandmise osas tehakse positiivne otsus, saadetakse sulle e-posti aadressile täpne juhis, kuidas kullerteenust vormistada. Väljastuskoht“ lahtrisse on vajalik kirjutada kättesaamise kohana: „DHL; sihtkohariik; postiindeks“. Teenus on tasuline ja tasu makstakse hilisemal kulleriteenuse vormistamisel. NB! ID-kaardi kulleriga tellimine ei ole võimalik.

Dokumendi saajal peab olema isikutuvastuseks esitada kullerile enda kehtiv isikut tõendav dokument. Kuller väljastab passi inimesele vaid isiklikult ja volitamine teisele inimesele ei ole võimalik.

Passi kulleriga välismaale saatmise hinnad jagunevad tsoonide kaupa. Ungari on tsoon 3 ning Bosnia ja Hertsegoviina, Montenegro, Põhja-Makedoonia ja Serbia on tsoon 7. Rohkem infot kullerteenuse umbkaudsete hindade kohta leiate PPA koduleheküljelt. Maksumusele lisandub kütuselisa, dokumendikindlustus, personaalne allkirjastamine ja tsoonide 1-4 puhul käibemaks.

Dokumendifoto nõuded

Dokumendifoto peab olema digitaalne ja see tuleb saata e-posti teel aadressile [email protected] (e-kirja tuleb lisada fotol oleva isiku ees- ja perekonnanimi ning Eesti isikukood või sünniaeg). Kui taotleja ei kasuta ise e-posti, siis võib tema eest foto saata ka keegi teine (nt fotograaf).

Digitaalne dokumendifoto on:

 • värviline
 • minimaalse resolutsiooniga 1300×1600 pikslit
 • minimaalse suurusega 1 MB ja maksimaalse suurusega 5 MB
 • pildiformaadis JPG või JPEG
 • mitte vanem kui kuus kuud

Täpsemad nõuded ja juhised on toodud PPA kodulehel.  Video õige dokumendifoto tegemise kohta leiad siit: Tee dokumendifotod ise – pere või sõbra abiga! – YouTube

Lapsele esmast dokumenti tellides tuleb esitada:

 • täidetud taotlusankeet
 • täidetud lisaankeet
 • lapsevanema Eesti kodaniku passi või ID-kaardi koopia (kui taotlus saadetakse posti teel)
 • kui lapse teine hooldaja ei ole Eesti kodanik, siis tema kirjalik nõusolek dokumendi taotlemiseks (vabas vormis) ja passi või ID-kaardi koopia
 • mitmekeelne Ungari rahvastikuregistri väljavõte (originaaldokument)
 • välismaal sündinud lapsele ID-kaardi taotlemisel on vaja esitada sünnitunnistuse väljavõte

Esmakordse passi taotlemine

 • Esmakordse passi taotlemisel esitatakse ka sünnitunnistus ja Eesti kodakondsust tõendav dokument (näiteks Eesti kodanikust vanema pass). NB! Kodakondsust tõendav dokument peab näitama, et isik (või vanem või vanavanem) oli Eesti kodanik ajavahemikul 1918 – 16.06.1940. Sellised dokumendid on näiteks:
 • väljavõte perekirjade registrist (andmed perekonnaseisuametis, EV Siseministeeriumi Rahvastiku toimingute osakonnas)
 • muu dokument, millest nähtub kuulumine Eesti kodakondsusesse (nt Eesti Vabariigi isikutunnistus, kaitseväe tunnistus, opteerimistunnistus, kooli lõputunnistus (märkega Eesti kodanik), kinnisvara omamist ja riigiametis töötamist tõendav dokument (andmed Riigiarhiivis)

Passi taotlemisel nime muutumise tõttu esitatakse nime muutumist kajastav dokument.

Lisapassi taotlemisel esitatakse kirjalik seletus või tõend lisapassi väljaandmise vajaduse kohta.

Tähelepanu

 • Kõiki Eesti kodaniku passi- ja ID-kaardi taotlusi menetleb PPA. Dokumendi taotluse staatust on võimalik jälgida PPA kodulehel.
 • Uued dokumendid jõuavad saatkonda umbes kuu aja jooksul. Vahel võib ooteaeg pikeneda 5-8 nädalani.
 • Välismaal olles ei saa kiirkorras passi ega ID-kaarti taotleda. Kiirkorras saab passi ja ID-kaarti taotleda ainult PPA teenindustes Eestis (kätte saab kiirkorras taotletud dokumente ainult Tallinnas).
 • Välismaalase passi saab taotleda ainult PPA teenindustes Eestis.